solidarity corps banner reps 342x272 sk

Európsky zbor solidarity

V minulosti Európska dobrovoľnícka služba (EDS), dnes Európsky zbor solidarity (EZS) – iniciatíva Európskej únie, ktorá poskytuje mladým ľuďom vo veku od 18 do 30 rokov príležitosť vykonávať dobrovoľnícku prácu alebo participovať vo svojej vlastnej krajine či v zahraničí na projektoch, z ktorých majú prospech komunity a ľudia v celej Európe.

Cieľom Euróspkeho zboru solidarity je posilňovať solidaritu a vytvárať inkluzívnejšiu spoločnosť, podporovať zraniteľné osoby a reagovať na sociálne výzvy. Za týmto účelom spája EZS podporu a zapájanie mladých ľudí a organizácií do zaujímavých a obzvlášť prospešných  projektov na princípe stratégie win-win, pri ktorej všetci zúčastnení napĺňajú svoje potreby a dosahujú úžitok.

Mladým ľuďom, ktorí chcú pomáhať, chcú sa učiť a rozvíjať, ponúka inšpiratívnu a posilňujúcu skúsenosť. Môžu rozvíjať svoj osobnostný potenciál, sociálne, profesionálne zručnosti, talenty a schopnosti, a tie ďalej využívať vo svojom súkromnom živote aj budúcom profesionálnom uplatnení.

Ako to funguje

Na portáli Európskeho zboru solidarity sa môžu zaregistrovať mladí ľudia vo veku 17 až 30 rokov a hľadať pre seba tú správnu príležitosť. Akreditované organizácie, ktoré majú prístup k databáze môžu vyzvať zaregistrované osoby, aby sa zúčastnili na projektoch týkajúcich sa solidarity alebo ponúkať konkrétne príležitosti, na ktoré môžu mladí ľudia priamo reagovať.

Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií v Európskom zbore solidarity

PDCO bola v januári 2019 pridelená Značka kvality na vysielanie a hosťovanie  v rámci dobrovoľníckych aktivít Európskeho zboru solidarity. Na základe značky kvality nás môžete nájsť v medzinárodnej databáze akreditovaných organizácií uverejnených na tejto stránke https://europa.eu/youth/volunteering/organisations_en

V apríli 2019 bol Národnou agentúrou v rámci programu EÚ Erasmus+ podporený projekt pod názvom Objav dobrovoľníctvo!

Je to projekt na hosťovanie dobrovoľníka/čky v našej organizácii na dobu 12 mesiacov, kde jadrom jeho/jej aktivít je prostredníctvom tvorby kreatívnych obsahov zo sveta dobrovoľníctva (obrázky, fotky, videá, plagáty, bannery, interviews a pod.) a ich zdieľania (workshopy a prezentácie, sociálne siete) pomáhať šíriť a propagovať myšlienku dobrovoľníctva, a prispievať tak zvyšovaniu povedomia a statusu dobrovoľníctva v našej spoločnosti.

Chceš sa o našom projekte dozvedieť viac, alebo by si chcel/a vycestovať za dobrovoľníckou skúsenosťou do zahraničia?

Klikni na odkazy nižšie alebo sa obráť na našu EZS koordinátorku, so  súvisiacimi otázkami Ti radi pomôžeme!

Daniela Ivanová

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

+421 945 445 995

 Výzva k aktuálnemu projektu Discover Volunteering (2019 – 2020) Tu - Výzva bola uzavretá.

 Viac informácií o Európskom zbore solidarity a možnostiach ako sa stať jeho súčasťou nájdete aj na stránkach IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Ak chcete viac informácií o možnostiach pre hosťovanie dobrovoľníka/-čky  v rámci Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií, informujte sa u Idy Adolfovej na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. / +421 918 326 416.

Screenshot 2018 09 18 10.35.37LA logo Erasmus