Prihlasovanie je otvorené do 6. júla 2025 na www.angazovanaskola.sk.

Od roku 2020 majú materské, základné, stredné školy a školské internáty na celom Slovensku možnosť získať oficiálnu značku Angažovaná škola. Tento rok je veľkou novinkou, že značku Angažovaná škola môžu získať aj univerzity. Prihlasovanie do 6. ročníka národného oceňovania škôl, ktoré podporujú výchovu k dobrovoľníctvu, je otvorené do 6. júla 2025.

„Zámerom oceňovania je vyzdvihnúť školy, ktoré do klasického vyučovania vnášajú aj výchovu k dobrovoľníctvu tým, že aplikujú modernú stratégiu service learning. Táto stratégia prepája tradičný spôsob výučby s potrebami reálneho života na základe realizácie žiackych dobrovoľníckych projektov. Tieto projekty pomáhajú miestnej komunite a u žiakov sa prehlbujú vzájomné pochopenie, solidarita a aktívne občianstvo,“ uvádza Daniela Ivanová, programová manažérka Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií, organizátora oceňovania Angažovaná škola. Značka Angažovaná škola môže byť zároveň nástrojom na zviditeľnenie školy, motiváciu tímu a posilnenie dobrého mena školy v komunite.

Prihlasovanie do národného oceňovania a všetky informácie nájdu školy na oficiálnej webovej adrese https://dobrovolnictvo.egrant.sk/.

„Školy môžu získať oficiálnu značku Angažovaná škola zameranú na zavádzanie vyučovacej stratégie service learning na školách. V minulom 5. ročníku sa zapojilo až neuveriteľných 45 projektov zo   Slovenska,“ dopĺňa Daniela Ivanová.

Prihlasovanie prebieha do 6. júla 2025, po jeho uzavretí všetky prihlásené projekty prejdú hodnotením komisie zloženej z odborníkov a odborníčok venujúcich sa dlhodobo stratégii service learning, vzdelávaniu učiteľov a učiteliek v tejto oblasti a ich podpore, ako aj podpore žiakov a žiačok a študentov a študentiek v jej implementácii.

„Výsledky oceňovania aj s vyhlásením škôl, ktoré získajú oficiálnu značku Angažovaná škola, budúzverejnené v októbri. Víťazi národného oceňovania postúpia do medzinárodného kola, v  ktorom sa stretnú najlepšie projekty z deviatich krajín Európy,“ uzatvára Daniela Ivanová. 

Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií pravidelne realizuje aj inovačné vzdelávania z oblasti výchovy detí a mládeže k dobrovoľníctvu, určené pedagogickým, odborným zamestnancom, pracovníkom s mládežou, ale i pre organizácie či pre školy.