Rok dobrovoľníkov

Ešte nikdy o dobrovoľníkoch nebolo tak počuť a nebolo od nich závislé toľké zvládnutie kritických situácií.

Asi niet človeka, ktorého by rok, aký nezažili generácie našej spoločnosti, neovplyvnil, či rovno nezmenil. Všetci si už uvedomujeme, že "svet po covide" bude iný a očakávať návrat do starých koľají neprinesie očakávaný výsledok. Avšak, nech si už tento rok budeme pamätať akokoľvek, navždy ostane spojený aj s obdivuhodným prebudením solidarity a pomoci, ktorá v nás akosi dozrieva v každých krízových chvíľach.

Ešte nikdy o dobrovoľníkoch nebolo tak počuť a nebolo od nich závislé toľké zvládnutie kritických situácií. Či už od pomoci pri hromadnom šití rúšok v čase, keď ich bol nedostatok, nezištnej pomoci susedom a seniorom v okolí, keď museli nevyhnutne pre vlastné zdravie ostať uzavretí za múrmi štyroch stien, alebo pri tak obrovskej operácii, akou bolo plošné testovanie, pri ktorej dobrovoľníci odviedli nenahraditeľnú prácu. 

Pre nás v Platforme bol krízový rok 2020 o to produktívnejší. Pri prvom uzavretí sa Slovenska do domácností sme urýchlili spustenie nášho pilotného online vzdelávania, ktoré sme v priebehu roka rozšírili na všetky hlavné a najpopulárnejšie tréningy v našej ponuke. Spustili sme tiež úplne nový tréning Merania a komunikácie vplyvu dobrovoľníctva, ktorý bol šitý na mieru krízovým časom a prispôsobený aktuálnym potrebám. V jeho realizácii budeme pre veľký záujem pokračovať aj v budúcom roku.

Na prepuknutie koronakrízy sme okamžite reagovali vypracovaním zásad pre bezpečné zapájanie dobrovoľníkov do aktivít počas pandémie a pripravili taktiež komplexný manuál, ktorý prebrali a využívajú mnohé organizácie a samosprávy. Boli sme autormi či signatármi hneď niekoľkých iniciatív a vyhlásení, naposledy v súvislosti s plošným testovaním, ktoré prinášalo chaotickú komunikáciu a zamieňanie pojmov, preberané následne médiami.

Mimoriadne dôležitou aktivitou v tomto roku bolo ešte väčšie posilnenie zázemia celosvetovo etablovanej vyučovacej stratégie service learning na Slovensku, ktorá klasickú výučbu na školách prepája s dobrovoľníckou službou. Pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu sme spustili vôbec prvé národné oceňovanie škôl Angažovaná škola, navyše realizované v spolupráci so zahraničnými partnermi, vďaka čomu sa stalo súčasťou medzinárodného oceňovania v regióne strednej a východnej Európy. Slovensko už pri začiatku písania histórie tohto oceňovania potvrdilo svoje kvality, nasadenie, mieru kreativity a solidarity a zaznamenalo vôbec najviac prihlásených projektov, ktoré sa presadili aj na medzinárodnej súťaži.

Napriek všetkým prekážkam sme zvládli s krajskými dobrovoľníckymi centrami navyše zorganizovať naše tradičné projekty Týždeň dobrovoľníctva aj Srdce na dlani. Práve najtradičnejšie krajské oceňovanie dobrovoľníkov na Slovensku sa symbolicky v tomto roku dočkalo svojho najväčšieho ročníka s premiérovým zapojením všetkých krajov, rekordným počtom nominácií aj ocenených a prepojením s oceňovaním na celonárodnej úrovni.


Ďakujeme Vám za spoluprácu v roku 2020 a želáme Vám, aby ste prežili vydarený rok 2021, najmä v zdraví a spokojnosti. 

 

Foto: ilustračné, Srdce na dlani 2020 v Nitrianskom kraji, zdroj: NCD