V rámci projektu Erasmus + “CAPACITY BUILDING IN THE SOCIAL SECTOR through the Development of Volunteer Programs at Social Institutions in the CEE Region”- SOVOL[1]  sme na základe dlhodobejších  skúsenosti viacerých partnerov projektu s dobrovoľníctvom v sociálnych inštitúciách vytvorili profil a špecifické úlohy novej roly a pozície v procese manažmentu dobrovoľníkov a dobrovoľníčok – Sprievodca dobrovoľníkov.

Sprievodca alebo sprievodkyňa dobrovoľníkov a dobrovoľníčok v sociálne inštitúcii je skúsená osoba zo sociálnej inštitúcie (pracujúca osoba v sociálnej inštitúcii, alebo dlhodobý dobrovoľník/čka), ktorá poskytuje priamu a osobnú  podporu  dobrovoľníkom/čkam. V prípade nízkeho počtu zamestnancov môže byť Sprievodcom aj samostatný koordinátor dobrovoľníkov/čok. Ale v prípade väčších a veľkokapacitných sociálnych inštitúcii, kde existujú jednotlivé oddelenia, či pavilóny je Sprievodcom dobrovoľníkov a dobrovoľníčok iná osoba, ako koordinátor dobrovoľníkov.

Vďaka sprievodcom/kyniam dochádza k veľmi dobrej informovanosti medzi klientmi a organizáciou, ako aj dobrovoľníkmi o tom čo je momentálne aktuálne a potrebné pri práci s klientom realizovať. Môžu zadávať dobrovoľníkom/čkam špecifické úlohy a povinnosti, ktoré počas danej dobrovoľníckej činnosti majú realizovať. Sprievodca dobrovoľníkov, ako aj koordinátor dobrovoľníkov majú vlastné a veľmi jasné úlohy, ktoré by mali byť jasné aj dobrovoľníkom a klientom, či iným zamestnancom sociálnej inštitúcie. To znamená, že všetky spomenuté strany by mali vedieť, komu by mali ktoré typy otázok smerovať a s akými problémami sa na koho obracať.

V súvislosti so spomenutým Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií zrealizovala  začiatkom júna 2018 tréning pre 17tich zamestnancov a zamestnankyne dvoch sociálnych inštitúcií v meste Banská Bystrica (Sénium- Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb, KOMPA- denný stacionár pre deti a dospelých s telesným, mentálnym, zmyslovým, prípadne kombinovaným postihnutím) s cieľom podporiť rozvoj dobrovoľníctva v sociálnych inštitúciách, spoznať špecifické úlohy a povinnosti Sprievodcu dobrovoľníkov/čok v sociálnej inštitúcii,  pochopiť základné princípy dobrovoľníctva, podpory dobrovoľníkov/čok a ich vedenia, rozvinúť základné zručnosti potrebné pre riešenie konfliktných situácii a pre dávanie spätnej väzby dobrovoľníkom/čkam.

Diskusia medzi Sprivodcami/kyniami dobrovoľníkov/čok, ako aj spätná väzba poukázali na význam a dôležitosť existencie, prípravy a podpory tejto novej pozície v rámci manažmentu dobrovoľníkov/čok v zariadeniach sociálnych služieb.

[1] Partneri projektu SOVOL: 1. Slovensko: Banská Bystrica, Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií, www.dobrovolnickecentra.sk 2. Chorvátsko: Rijeka, Udruga za razvoj civilnog drustva SMART, www.smart.hr, 3. Poľsko: Warsawa, Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu (SCW), www.wolontariat.waw.pl, 4. Rumunsko: Asociatia Pro Vobis – Centrul National de Resurse pentru Voluntariat, ClujNapoca, www.provobis.ro 5. Holandsko: Utrecht, Movisie – Kennis En Advies Voor Maatschappelijke Ontwikkeling, www.movisie.nl